På Svenska

Swedish FlagVälkommen till Erkki Tuomiojas hemsida

  • Utrikesminister 22.6.2011–28.5.2015
  • Ordförande i stora utskottet (EU-utskottet), 4.5.2007-  22.6.2011
  • Utrikesminister 25.2.2000- 18.4.2007
  • Handels- och industriminister 1999-25.2.2000
  • Riksdagsman 1970-79 och från 1991 ; viceordförande i socialdemokratiska riksdagsgruppen 1991-96, ordförande 1996-1999
  • Erkki Tuomioja har arbetat som tv-journalist före sitt inval i Riksdagen. Han var biträdande stadsdirektör (motsvarar borgarråd i Sverige) i Helsingfors 1979-91. Han är politices doktor och docent i politisk historia vid Helsingfors universitet.
  • Erkki Tuomioja har skrivit 18 böcker. En resumé på svenska av hans doktorsavhandling om Pekka Kuusi finns här.

Tal och skrifter

2016

2015

2014

2013

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

1994

1993

1990

1989